Pamatujete si to docela přesně. Na začátku vztahu to mezi vámi jiskřilo a sexuální radovánky jste si užívala možná i každý den. Čas však vaši sexuální touhu otupil a už zdaleka to není to, co bývalo. Toužíte po milování víc než váš partner či partnerka? Existuje hned několik důvodů, proč možná nechce sex.
Sexuální život a vztahy jsou komplikované
Podle průzkumů má až 40% párů sex dvakrát nebo třikrát týdně. Za poslední rok nemělo sex ani jednou jen necelých 10% lidí. Do které skupiny patříte vy? A do které byste chtěli patřit?
Nízké libido nebo snížená sexuální touha je problém, který se týká obou pohlaví. Touží váš partner nebo partnerka po milování méně než vy? A jaká je vlastně hranice, kdy se počet sexuálních aktů považuje za optimální? Musíme vás zklamat, ale žádné číslo, které by definovalo nízkou sexuální touhu, neexistuje. Každý jsme jiný a máme jiné potřeby. A to se týká i sexuálních potřeb.
"Nízké libido nebo snížená sexuální touha se týká mužů i žen."
S určitostí můžeme říci jen to, že snížení libida se může týkat každého z nás. Chuť na sex se přirozeně mění v závislosti od fáze vztahu. Na začátku je frekvence milování mnohem intenzivnější. Po letech se však navzájem takříkajíc „okukáte“ a sexuální touha nemusí být tak silná. Libido se u mužů i žen snižuje i věkem. To souvisí samozřejmě i s dalšími faktory, jako jsou psychické nebo zdravotní problémy.
Čtěte také: Sex nezačíná v ložnici. Jak funguje sexuální přitažlivost? |
Nechce sex? Příčiny odmítání jsou různé
Emocionální a psychologické faktory
Touhu člověka po sexu do značné míry ovlivňuje psychika a prožívání. Mezi nejčastější problémy patří zejména:
- Stres a vyčerpání. Současná doba je velmi náročná. Hlavně v pracovním životě jsou na nás kladeny mimořádně vysoké požadavky. Jednoduché není ani plnění domácích povinností a péče o děti. Takto vytížení jedinci jsou vyčerpaní, často trpí nespavostí a chronickou únavou a jen stěží budou myslet na sexuální radovánky.
- Vztahy a vztahové problémy. Sex je sice důležitou součástí vztahu, ale ne jedinou. Pokud to ve vašem vztahu skřípe, projeví se to i v sexuální oblasti. Může jít přitom o hádky, nedůvěru, podezřívání nebo prostě jen o nedostatek komunikace, který se projeví také v sexuální rovině.
Zdravotní příčiny
Velmi častým důvodem snížení libida jsou také různé zdravotní příčiny. Objevují se u žen i mužů a zásadním způsobem ovlivňují i sexuální apetit. Patří k nim například:
- Chronická onemocnění. Chuť na sex klesá vlivem nemocí, jako jsou cukrovka, artritida, nádorová, kardiovaskulární nebo neurologická onemocnění. Za ztrátu libida může být zodpovědný i chirurgický zákrok nebo užívání některých léků na předpis (jako například antidepresiva, léky na vysoký tlak, hormonální antikoncepce a další).
- Hormonální nevyváženost. Hormony ovlivňují ženy během celého menstruačního cyklu. Ovlivňují také touhu po sexu v těhotenství nebo během kojení. Velké změny přicházejí i během menopauzy, kdy dochází k výraznému poklesu estrogenů. U mužů může být problémem nízká hladina testosteronu.
Čtěte také: Příznaky menopauzy vyžadují komplexní řešení |
- Nedosahování orgasmu u žen. Pokud se muž nezaměřuje na dosažení orgasmu své partnerky, vede to ke snížení její sexuální touhy. Sexuální styk by měl být přece v každém případě příjemný a přinášet vzrušení.
- Problémy s erekcí. U mužů nejsou neobvyklé různé sexuální dysfunkce, jako jsou slabá výdrž, předčasná ejakulace a mnohé další. Obavy ze selhání snižují chuť na sex a muž se dostává do jakéhosi začarovaného kruhu.
Jak na rozdílné libido?
#1 Vylučte možné zdravotní příčiny
S těmito záležitostmi vám pomůže váš praktický lékař nebo lékaři specializovaní v oborech gynekologie nebo urologie. Někdy stačí například nahradit léky, které snížení libida způsobily. Pokud za ztrátou libida nestojí zdravotní příčiny, máte zpola vyhráno.
#2 Dopřejte si odpočinek
Vyhýbejte se stresu a snažte se více relaxovat. Více se hýbejte, zdravě se stravujte a dbejte na dostatek spánku. Choďte na procházky do přírody. Ideální je, pokud všechny tyto změny provedete spolu s partnerem. Vaše celková pohoda se projeví také na zvýšení sexuálního apetitu.
Víte, že… …chuť na sex pomáhají zvýšit i různá přírodní afrodiziaka? Jsou to například hořká čokoláda, jahody nebo různé druhy ořechů. |
#3 Komunikujte
Pokud vám ve vašem vztahu něco chybí, v první řadě si to nenechávejte pro sebe. Váš partner či partnerka vůbec nemusí tušit, co prožíváte a že vám na vašem společném sexuálním životě něco překáží. Ujasněte si sexuální potřeby a pokuste se domluvit. Popracujte na vašem vzájemném vztahu.
#4 Poraďte se s odborníkem
Pokud si nedokážete poradit s partnerem sami, vyhledejte sexuální poradnu. Odborník vám pomůže najít možné příčiny a pořadí, jak problém řešit.
#5 Užívejte výživové doplňky
Na podporu sexuálního zdraví i řešení případných sexuálních problémů je k dispozici množství výživových doplňků. Vyberte si takové, které obsahují přírodní extrakty z tradičních bylin, které nezatěžují organismus a nemají vedlejší účinky.
V závislosti na příčině vašeho problému vám doporučujeme doplňky stravy značky Sirupo:
- pro ženy: doplněk stravy Femenoa pro obnovu rovnováhy během menopauzy,
- pro muže: výživové doplňky Aktivní XY Rapid na podporu erekce a výdrže a Aktivní XY Long Plus k oddálení ejakulace.
Pár slov na závěr
Rozdílný názor na to, jak často se milovat, není ve vztahu jednoduchý a výrazně ovlivňuje sexuální život. Myslete však na to, že pokud váš partner nebo partnerka nechce sex, může se za tím skrývat množství snáze i obtížněji odhalitelných příčin. V první řadě s partnerem komunikujte a pokuste se spolu najít nejen důvod, ale také možné řešení. S výživovými doplňky Sirupo.cz vám s tím rádi pomůžeme.
Zdroje:
https://dvojka.rozhlas.cz/co-delat-kdyz-partner-odmita-sex-radi-sexuolozka-laura-janackova-7981765
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324861